20 stycznia 1942 roku w willi nad jeziorem Wannsee na przedmieściu Berlina spotkało się piętnastu wysokich rangą funkcjonariuszy hitlerowskich Niemiec. Reprezentowali oni Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), a także różne ministerstwa i centralne organy państwa oraz partię nazistowską. Jedynym punktem porządku obrad było omówienie tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie, jak eufemistycznie określono wówczas Zagładę Żydów (Holokaust).
Uczestnikom spotkania przedstawiono dane statystyczne w formie listy przygotowanej przez Adolfa Eichmanna. Jako kierownik sekcji do spraw żydowskich w RSHA był on odpowiedzialny za organizację deportacji. Odzwierciedlająca antysemicką ideologię lista została ułożona według krajów i obejmowała przypuszczalną liczbę Żydów jeszcze żyjących na każdym z wymienionych terytoriów. Została umieszczona na stronie szóstej protokołu konferencji w Wannsee i posłużyła do realizacji zbrodniczego celu.
Multimedialna mapa “Europa według protokołu konferencji w Wannsee” powstała w ramach projektu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz Domu Konferencji w Wannsee.
Klikając na wybrane terytoria, użytkownicy i użytkowniczki mogą przeczytać ich opisy i zapoznać się z różnymi źródłami historycznymi.
Mapa zawiera również kilka biografii ofiar Holokaustu – ich historie, dokumenty i ścieżkę deportacji.