Wprowadzenie do dezinformacji i konfliktów pamięci

The Monument to the Soviet Army, Sofia, a day after it has been coloured in the colours of Ukrainian national flag and the inscription "Glory to Ukraine".
Wprowadzenie do dezinformacji i konfliktów pamięci

Dezinformacja i fake news, chociaż nikt ich tak wówczas nie nazywał, od wieków były wykorzystywane w polityce. Rozpuszczane plotki miały zdyskredytować konkurentów w walce o władzę, fałszywe informacje – zdezorientować przeciwnika w czasie wojny albo sprowokować konflikt korzystny dla kogoś innego. Z czasem zaczęto produkować fałszywe dokumenty, mające uwiarygodnić rozpuszczane informacje. Zjawisko to upowszechniło się w XX wieku, a dziś – dzięki Internetowi i mediom społecznościowym – może dotknąć każdego z nas. Każdy może paść ofiarą fałszywych informacji, wytwarzanych przez niektóre państwa, ich służby specjalne, grupy polityczne lub nawet pojedyncze osoby.

Poniższa lekcja pozwoli Ci wprowadzić uczniów i uczennice w temat dezinformacji i konfliktów pamięci. Młodzież pozna różnicę między dezinformacją, manipulacją i propagandą. W przewodniku ‘Nie dla dezinformacji’ znajdą wiele przykładów i wskazówek, jak rozpoznać nieprawdziwe informacje. Oglądając nagranie z webinarium poznasz naszą bibliotekę materiałów edukacyjnych na temat dezinformacji i konfliktów pamięci.


Video

Webinarium: "Jak rozpoznać historyczny fake news? Materiały edukacyjne dla nauczyciela historii"

Podczas webinarium przedstawiliśmy bibliotekę materiałów edukacyjnych na temat dezinformacji i konfliktów pamięci. Łukasz Migniewicz z perspektywy autora scenariuszy lekcji i aktywnego nauczyciela opowiedział o dobrych praktykach, dzieląc się swoim doświadczeniem i rozwiązaniami, które sprawdzają się w jego pracy. Podczas webinarium poznaliśmy zagrożenia, jakie niesie ze sobą DeepFake lub fake news. Jak powstają i w jaki sposób rozprzestrzeniają się wśród użytkowników Internetu? Czy wykrycie ukrytej manipulacji jest proste? Jak wykorzystać tę wiedzę, aby uzyskiwać wiarygodne informacje, w tym na temat wojny w Ukrainie? Scenariusze i materiały przygotowane w ramach Hi-story lessons pozwalają na swobodne ujęcie tego trudnego tematu, zarówno w pracy z uczniami szkół podstawowych, jak i średnich. Spotkanie poprowadziła Urszula Bijoś (ENRS).

Łukasz Migniewicz to historyk, edukator i coach, przewodnik miejski, numizmatyk. Jest autorem ponad setki artykułów i kilku publikacji zwartych; autor słuchowisk historycznych i współtwórca filmów edukacyjnych poświęconych problematyce totalitaryzmów, propagandy i manipulacji w XX w. Twórca autorskich spacerów historycznych po zapomnianych (i często pomijanych) osiedlach Wrocławia, w tym cyklu szkolnego i kryminalnego.