Wprowadzenie do dezinformacji i konfliktów pamięci

The Monument to the Soviet Army, Sofia, a day after it has been coloured in the colours of Ukrainian national flag and the inscription "Glory to Ukraine".
Wprowadzenie do dezinformacji i konfliktów pamięci

Upowszechnienie Internetu, a w szczególności mediów społecznościowych, sprawiło, że wiele zjawisk znanych od wieków zyskało nowy wymiar. Dotyczy to także dezinformacji i upowszechniania fałszywych informacji (fake news). Warto jednak pamiętać, że spory o przeszłość są czymś naturalnym i nie muszą być związane z użyciem tych technik manipulacji.

Myśląc o internetowych fake newsach i teoriach spiskowych, zwykle skupiamy się na ich treści. Tymczasem równie ważne okazują się relacje społeczne, jakie budujemy dzięki wymianie informacji. Pewne treści powtarzamy i udostępniamy po to, by poczuć się częścią wspólnoty albo przeciwnie – zaznaczyć swoją wyjątkowość. Twórcy fake newsów doskonale to wiedzą i mistrzowsko wykorzystują nasze pragnienia przynależności i wyjątkowości.


Watch on the website

Webinarium: "Jak rozpoznać historyczny fake news? Materiały edukacyjne dla nauczyciela historii"

Podczas webinarium przedstawiliśmy bibliotekę materiałów edukacyjnych na temat dezinformacji i konfliktów pamięci. Łukasz Migniewicz z perspektywy autora scenariuszy lekcji i aktywnego nauczyciela opowiedział o dobrych praktykach, dzieląc się swoim doświadczeniem i rozwiązaniami, które sprawdzają się w jego pracy. Podczas webinarium poznaliśmy zagrożenia, jakie niesie ze sobą DeepFake lub fake news. Jak powstają i w jaki sposób rozprzestrzeniają się wśród użytkowników Internetu? Czy wykrycie ukrytej manipulacji jest proste? Jak wykorzystać tę wiedzę, aby uzyskiwać wiarygodne informacje, w tym na temat wojny w Ukrainie? Scenariusze i materiały przygotowane w ramach Hi-story lessons pozwalają na swobodne ujęcie tego trudnego tematu, zarówno w pracy z uczniami szkół podstawowych, jak i średnich. Spotkanie poprowadziła Urszula Bijoś (ENRS).

Łukasz Migniewicz to historyk, edukator i coach, przewodnik miejski, numizmatyk. Jest autorem ponad setki artykułów i kilku publikacji zwartych; autor słuchowisk historycznych i współtwórca filmów edukacyjnych poświęconych problematyce totalitaryzmów, propagandy i manipulacji w XX w. Twórca autorskich spacerów historycznych po zapomnianych (i często pomijanych) osiedlach Wrocławia, w tym cyklu szkolnego i kryminalnego.