Hołodomor (1932-1933)

Seizure of vegetables from peasants in Novo-Krasne village in Odesa Oblast, Ukraine. November of 1932.
Hołodomor (1932-1933)

Historia Wielkiego Głodu z lat 1932–1933 – znanego jako Hołodomor – rozpoczęła się, gdy sowiecki dyktator Józef Stalin zarządził kolektywizację rolnictwa. Termin „Hołodomor” jest często używany jako określenie głodu rolników, a także szerszego ataku na naród ukraiński, obejmującego atak na kulturowe, religijne i polityczne przywództwo Ukrainy, która w większości znajdowała się wówczas pod władzą sowiecką.

Esej wprowadzający umożliwi uczniom i uczennicom uzyskanie podstawowych informacji o Hołodomorze. Dzięki udziałowi w lekcji młodzież podejmie refleksję nad tym, dlaczego pamięć o ludobójstwie jest dziś ważna.

Realizując zaproponowany scenariusz lekcji, nauczyciel/ka umożliwi klasie zrozumienie powodów ukrywania prawdy o Wielkim Głodzie w kontekście historii lat 30. XX w., odnosząc je do wydarzeń współczesnych. Uczniowie i uczennice porównają dwie relacje prasowe dziennikarzy zachodnich na temat głodu w Ukrainie. Kształtując umiejętność analizy źródła historycznego, zastanowią się, która z nich jest bardziej wiarygodna.


View and download photos